داربست

داربست

 آشنایی با داربست و اجزای آن:
برای استفاده از کارگر در ارتفاع بالاتر از 3 متر، نیاز به تجهیزات بخصوصی است، گسترش ارتفاع های ساختمان ها سبب شده که نیاز به تجهیزاتی که راحت تر و سبک تر و کارا تر باشد،زیاد شود و درعین حال باید ایمنی و سرعت کار را نیز در نظر داشت.
زمانی که داربست بدرستی نصب نشوند، خطر افتادن و سقوط  حتمی می باشد.
باید در نظر داشت تقریبا 2 یا 3 میلیون از کارگران ساختمان، روی داربست ها کار می کنند، سپس با رعایت قوانین و استانداردها باعث جلوگیری از وقوع حادثه که منجربه مرگ نیز می شود.

اجزای داربست:
1. ستون داربست:
لوله هایی که بصورت قائم نصب شده اند که در اصل ، بار اصلی داربست توسط این لوله ها به زمین منتقل می گردد. در اصل این لوله ها یا به صورت قائم و یا به صورت کمی مایل به نمای ساختمان نصب میگردد، که در حالت عادی ارتفاع این لوله ها 6 متر بوده که در صورت نیاز، بیشتر ارتفاع توسط اتصال ها (بست های برشی) به ارتفاع اضافه می گردد.
2. لوله های سرتاسری
لوله های افقی داربست که به حالت طولی در داربست نصب می شوند و داربست را به حالت افقی مهار می کند، که از این لوله ها برای تکیه گاه کردن تخته زیر پا و همچنین برای جابجایی در طول داربست  استفاده می شود.
3. لوله های زیر تخته ای (قالب)
لوله هایی که بین دوستون به صورت قائم نصب شده که در طول داربست باعث ایجاد مکانی برای قرار دادن تخته بنایی می شود.
4. شمع مایل
لوله ای که به صورت مایل به داربست متصل شده و یک سر آن روی زمین قرار میگیرد تا نوعی مهار را ایجادکنند. در اصطلاح به آن ها چسب نیز گفته می شود و در حالت معمول در ارتفاع حدود 5  متر نصب می گردد.
5. لوله های مهار
لوله هایی هستند که به صورت قطری بین داربست و نمای ساختمان نصب شده و ازجابه جایی داربست جلوگیری می نماید. این لوله ها اجازه نصب در ارتفاع را مهیا می کند.
6. میله ی شکاف دار:
این قطعه به منظور اتصال دو لوله به یکدیگر، چه در حالت افقی و چه در حالت عمودی استفاده می شود که در حالت معمول به اتصال معروف می باشد.
7.بست
برای اتصال لوله ها و تمامی اجزای داربست که تا به حال شناختیم، ازبست های قائم چهارپیچ استفاه میگردد. جنس این نوع بست ها فولادی بوده و توانایی زیادی در برابر فشار چه در حالت عمودی و چه افقی را دارا هستند.

برخی از انواع دیگر داربست:
داربست مثلثی
داربست چکشی ستاره
داربست چکشی کاسه ای

پرسش و پاسخ "۱" مورد

avatar

۱۳۹۶/۱۱/۰۷ محمدتقی دلشاد دیزاوندی

اینچانب برای ساخت داربست باغ انگور به متراژ 4700متردارا میباش م به نظرکارشناس شما چقدر هزینه دارد ایا شما میتوانید به شرایط قسطی داربست را درست کنید ویا انکه بنده راراهنمای کنید چون طرف ما هرسال مسول ما باعث سرما از تین مبرد
avatar

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید